«Օսկարի» 86-րդ մրցանակաբաշխության թեկնածուները

16 հունվար 2014

Ամերիկյան կինոակադեմիայի 86-րդ մրցանակաբաշխության հաղթողները

Հունվարի 16-ին ամերիկյան կինեմատոգրաֆիայի արվեստի և գիտության ակադեմիան հայտարարել է «Օսկարի» նոմինանտներին :2014թ.-ին մրցանակաբաշխության արարողությունը կանցկացվի 86-րդ անգամ, արարողությունը վարելու է Էլլեն ԴեՋեներեսը:

Այս տարվա ուժեղ թեկնածուներն են «Գրավիտացիա» և «Խաբեություն ամերիկյան ձևով» ֆիլմերը, որոնք առաջադրվել են տաս կատեգորիաներում: «Ստրկության 12 տարի» ֆիլմը ունի իննը նոմինացիա:

Այս տարվա նոմինանտների ցուցակը ունի հետևյալ տեսքը.

Լավագույն ֆիլմ

  1. « Ստրկության 12 տարի»
  2. «Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  3. «Գայլը Ուոլլ-սթրիթից»
  4. «Գրավիտացիա»
  5. «Դալլասյան գնորդների ակումբ»
  6. «Կապիտան Ֆիլլիփս»
  7. «Նեբրասկա»
  8. «Նա»
  9. «Ֆիլոմենա»

Լավագույն դերասան

  1. Մեթյու ՄակՔոնահի`«Դալլասյան գնորդների ակումբ»
  2. Չիվեթել Էջիոֆոր`«Ստրկության 12 տարի»
  3. Բրյուս Դերն`«Նեբրասկա»
  4. Քրիսթիան Բեյլ`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  5. Լեոնարդո ԴիԿապրիո`«Գայլը Ուոլլ-սթրիթից»

Լավագույն դերասանուհի

  1. Ջուդի Դենչ`«Ֆիլոմենա»
  2. Քեյթ Բլանշեթ`«Հասմիկ»
  3. Սանդրա Բուլլոք`«Գրավիտացիա»
  4. Մերիլ Սթրիփ`«Օգոստոս»
  5. Էմի-Ադամս`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան

  1. Բարկհադ Աբդի`«Կապիտան Ֆիլլիփս»
  2. Բրեդլի Քուպեր`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  3. Ջարեդ Լետո`«Դալլասյան գնորդների ակումբ»
  4. Մայքլ Ֆասսբենդեր`«Ստրկության 12 տարի»
  5. Ջոնա Հիլլ`«Գայլը Ուոլլ-սթրիթից»

Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի

  1. Ջեննիֆեր Լոուրենս`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  2. Ջուլիա Ռոբերտս`«Օգոստոս»
  3. Ջուն Սքուիբ`«Նեբրասկա»
  4. Լուպիտա Նիոնգո`«Ստրկության 12 տարի»
  5. Սալլի Հոկինս`«Հասմիկ»

Լավագույն ռեժիսոր

  1. Ալեկսանդր Փեյն`«Նեբրասկա»
  2. Ալֆոնսո Կուարոն`«Գրավիտացիա»
  3. Դեվիդ Օ. Ռասսել`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  4. Մարտին Սկորսեզե `«Գայլը Ուոլլ-սթրիթից»
  5. Սթիվ ՄակՔուին` «Ստրկության 12 տարի»

Լավագույն օրիգինալ սցենար

  1. Սփայք Ջոնս`«Նա»
  2. Բոբ Նելսոն`«Նեբրասկա»
  3. Էրիկ Ուորրեն Սինգեր և Դեվիդ Օ. Ռասսել`«Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  4. Վուդի Ալլեն`«Հասմիկ»
  5. Քրեյգ Բորտեն, Մելիսսա Ուոլլեկ`«Դալլասյան գնորդների ակումբ»

Լավագույն ադապտացված սցենար

  1. Ռիչարդ Լինքլեյթեր, Ժյուլի Դելպի,Իթան Հոուք`«Կեսգիշերից առաջ»
  2. Բիլլի Ռեյ`«Կապիտան Ֆիլլիփս»
  3. Ջեֆֆ Փոուփ և Սթիվ Կուգան`«Ֆիլոմենա»
  4. Ջոն Ռիդլի`«Ստրկության 12 տարի»
  5. Թերենս Ուինթեր`«Գայլը Ուոլլ-սթրիթից»

Լավագույն ֆիլմ արտասահմանյան լեզվով

  1. Բելգիա` «Պատռված շրջան», ռեժիսոր Ֆելիքս վան Գրոենգինեն
  2. Դանիա`«Որս», ռեժիսոր Թոմաս Վինթերբերգ
  3. Իտալիա`«Մեծն գեղեցկություն», ռեժիսոր Պաոլո Սորրենտինո
  4. Քամբոջա`«Կորած պատկերը»,ռեժիսոր Ռիթի Փանհ
  5. Պաղեստին`«Օմար»,ռեժիսոր`Հանի Աբու-Ասսադ

Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ

  1. «Քամին ուժեղանում է»
  2. «Գարշելի ես 2»
  3. «Քրուդսների ընտանիքը»
  4. «Սառցե սիրտը»
  5. «Էռնեստ և Սելեստինա:Մկինիկի և արջի արկածները»

Լավագույն վավերագրական ֆիլմ

  1. «Սպանության գործողություն»
  2. «Քսան մետր հեռու աստղ դառնալու համար»
  3. «Կեղտոտ պատերազմներ»
  4. «Սիրունիկը ր բռնցքամարտիկը»
  5. «Հրապարակ»

Լավագույն վիզուալ էֆֆեկտներ

  1. «Գրավիտացիա»
  2. «Երկաթե մարդը 3»
  3. «Միայնակ ռեյնջերը»
  4. «Սթարթրեք:Հատուցում»
  5. «Հոբբիթ:Սմաուգի ամայավայրը»

Լավագույն օպերատորական աշխատանք

  1. Ֆիլլիպ Լե Սուրդ`«Մեծագույն վարպետ»
  2. Բրյունո Դելբոնել`«Լյուին Դեվիսի մեջ»
  3. Էմմանուել Լյուբեցկի`«Գրավիտացիա»
  4. Ֆիդոն Պապամայքլ`«Նեբրասկա»
  5. Ռոջեր Դիքինս`«Գերուհիները»

Լավագույն գրիմ և սանրվածքներ

  1. «Դալլասյան գնորդների ակումբ»
  2. «Անտանելի պապիկը»
  3. «Միայնակ ռեյնջերը»

Լավագույն երաժշտություն

  1. Ջոն Ուիլյամս`«Գրքերի գողը»
  2. Սթիվեն Փրայս`«Գրավիտացիա»
  3. Օուեն Փալլեթ`«Նա»
  4. Թոմաս Նյուման`«Փրկել պարոն Բենքսին»
  5. Ալեքսանդր Դեպլա`«Ֆիլոմենա»

Կոստյումների լավագույն դիզայն

  1. «Ստրկության 12 տարի»
  2. «Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  3. «Մեծն Գեթսբին»
  4. «Մեծագույն վարպետը»
  5. «Անտեսանելի կինը»

Լավագույն բեմադրող նկարիչ

  1. «Ստրկության 12 տարի»
  2. «Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  3. «Մեծն Գեթսբին»
  4. «Գրավիտացիա»
  5. «Նա»

Լավագույն ձայն

  1. «Լյուին Դեվիսի մեջ»
  2. «Գրավիտացիա»
  3. «Կապիտան Ֆիլլիփս»
  4. «Փրկվածը»
  5. «Հոբբիթ:Սմաուգի ամայավայրը»

Ձայնի լավագույն մոնտաժ

  1. «Գրավիտացիա»
  2. «Կապիտան Ֆիլլիփս»
  3. «Հույսը չի մարի»
  4. «Փրկվածը»
  5. «Հոբբիթ:Սմաուգի ամայավայրը»

Լավագույն մոնտաժ

  1. «Ստրկության 12 տարի»
  2. «Խաբեություն ամերիկյան ձևով»
  3. «Գրավիտացիա»
  4. «Դալլասյան գնորդների ակումբ»
  5. «Կապիտան Ֆիլլիփս»

Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ

  1. «Ամեն ինչ պետք է ինքդ անես»
  2. «Վուրմանի հանելուկը»
  3. «Ամեն ինչ կորցնելուց առաջ»
  4. «Դա ես չէի»
  5. «Հելիում»

Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ

  1. «Cave Digger»
  2. «Facing Fear»
  3. «The Lady in number 6»
  4. «Prison terminal: The Last Days of Private Jack Hall»
  5. «Karama Has No Walls»

Լավագույն կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ

  1. «Հրե ձին»
  2. «Տեղ ցախավելի վրա»
  3. «Ֆեռալ»
  4. «Պարոն Հուբլոթ»
  5. «Ոնեցվածքներ»

Լավագույն երգ

  1. «Happy»` «Գարշելի ես 2»
  2. «Ordinary Love»`«Երկար ճանապարհ դեպի ազատություն»
  3. «Alone Yet Not Alone»`«Մենակ դեռ միայնակ չէ»
  4. «The Moon Song»`«Նա»
  5. «Let it go»`«Սառցե Սիրտը»

Հաղթողները հայտնի կդառնան 2014թ.-ի մարտի 2-ին Լոս-Անջելեսում

Դիտվել է։ 2846 անգամ

Այլ նորություններ

Ultra HD: Ինչպիսի Ապագա է Սապսվում Ուլտրաբարձր Պարզությամբ Հեռուստացույցներին

Ցանկացած մարդուն,ով սիրում է ֆիլմ դիտել, պետք է մեծ հեռուստացույց: Ցանկացած մարդ, ով գոնե մի անգամ հեռուստացույց է ընտրել ,ստիպված է եղել տարբերել նոր տեխնոլոգիաների տանջալի բացատրությունները: 

Ավելին...
«Գոթեմը» գտել է իր Ջիմ Գորդոնին

«Գոթեմ»  հեռուստասերիալը գտել է գլխավոր դերակատարին:

Ավելին...
Չիվեթել Էջիոֆորը կարող է դառնալ Բոնդի թշնամին

Դեռ ոչ մի առաջարկ չի կատարվել, բայց աղբյուրները պնդում են, որ նա է լինելու հաջորդ չարագործը:

Ավելին...
DC-ն հարձակման է անցնում

Ընկերության պլանների պաշտոնական հայտարարումը պետք է տեղի ունենա հաջորդ ամսում կայանալիք Comic-con. փառատոնին:

Ավելին...
«Տերմինատորը» փնտրում է Քայլ Ռիզին

Ինչպես հայտնել է Collider-ը «Տերմինատոր: Ծնունդ» ֆիլմի պրոդյուսերները շարունակում են դերասանի որոնումները`Քայլ Ռիվզի դերը կատարելու համար:

Ավելին...